Skip to content

565 Edmund TerraceParamus, NJ 07652

Built 2023

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jul 8, 2022

Property Information

Block6601
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,919
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,700
22%
Improvement Value:$1,547,700
78%
Total Assessment$1,994,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,618+201.8%
2024$9,483+7.2%
2023$8,842+5.2%
2022$8,406+4.3%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,919DeedBook 4763, Page 717Recorded8/4/2022

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 8020, Page 202Recorded11/12/1997

Property Sale

Sale
$212,250

From:

To:

DeedBook 7718, Page 266NU CodeFamily (1)Recorded8/2/1994