Skip to content

9 Merrimack CtParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Aug 26, 2020

Property Information

Block6602
Lot21.04
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,609
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$461,100
36%
Improvement Value:$820,400
64%
Total Assessment$1,281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,272+2.8%
2024$17,781+3.7%
2023$17,154+5.3%
2022$16,291-34.9%
Property History

Property Sale

Sale
$990,000

From:

To:

Sq Ft3,609DeedBook 3795, Page 1339Recorded10/28/2020

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft3,609DeedBook 3638, Page 671NU CodeBankruptcy (13)Recorded7/8/2020

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

Sq Ft5,162DeedBook 8892, Page 409Recorded9/6/2005

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 8730, Page 848

Property Built

Built

Year Built: 2002