Skip to content

3 Merrimack CtParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Date
Jan 13, 2012

Property Information

Block6602
Lot21.06
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,567
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$461,300
31%
Improvement Value:$1,028,000
69%
Total Assessment$1,489,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,270+10.5%
2024$19,247+8.3%
2023$17,772+5.1%
2022$16,905-1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 8903, Page 367NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/15/2005

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 8730, Page 848

Property Built

Built

Year Built: 2002