Skip to content

1 Merrimack CtParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Dec 20, 2006

Property Information

Block6602
Lot21.07
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,948
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,300
36%
Improvement Value:$836,000
64%
Total Assessment$1,303,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,584+2.8%
2024$18,084+8.4%
2023$16,682+5.1%
2022$15,870+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft3,948DeedBook 9223, Page 281NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/2/2007

Property Built

Built

Year Built: 2002