Skip to content

7 Vanderbilt CtParamus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2018

Property Information

Block6608
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,416
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,400
54%
Improvement Value:$393,400
46%
Total Assessment$860,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,210+3.0%
2024$11,859+9.1%
2023$10,875+5.1%
2022$10,347+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968