Skip to content

491 Spring Valley RoadParamus, NJ 07652

Built 1972

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 7, 2014

Property Information

Block6615
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$404,300
47%
Improvement Value:$455,600
53%
Total Assessment$859,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,232+2.8%
2024$11,896+8.6%
2023$10,953+5.0%
2022$10,428+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972