Skip to content

142 Emerald CourtParamus, NJ 07652

Built 1978

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block6701
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,829
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,100
45%
Improvement Value:$514,300
55%
Total Assessment$935,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,329+2.8%
2024$12,968+7.0%
2023$12,122+3.0%
2022$11,766-4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft2,829DeedBook 5039, Page 1677Recorded7/19/2023

Property Built

Built

Year Built: 1978