Skip to content

140 Emerald CourtParamus, NJ 07652

Built 1938

Last Sale Price
$358,500
Last Sale Date
Jun 1, 1999

Property Information

Block6701
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,390
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$435,800
52%
Improvement Value:$395,600
48%
Total Assessment$831,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,790+3.2%
2024$11,428+7.6%
2023$10,617+3.0%
2022$10,307+16.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$358,500

From:

To:

Sq Ft1,390DeedBook 8177, Page 336NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/15/1999

Property Sale

Sale
$254,000

From:

To:

DeedBook 7813, Page 115Recorded8/21/1995

Property Built

Built

Year Built: 1938