Skip to content

698 Gerald StreetParamus, NJ 07652

Built 1998

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Mar 7, 2018

Property Information

Block6719
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,156
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,600
39%
Improvement Value:$576,700
61%
Total Assessment$947,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,497+2.6%
2024$13,157+7.3%
2023$12,259+5.2%
2022$11,648-6.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft3,156DeedBook 2900, Page 112Recorded4/5/2018

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft868DeedBook 8074, Page 127Recorded6/12/1998

Property Built

Built

Year Built: 1998