Skip to content

722 Lafayette StreetParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Oct 13, 2019

Property Information

Block6723
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$428,700
54%
Improvement Value:$366,000
46%
Total Assessment$794,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,269+3.0%
2024$10,939+7.6%
2023$10,162+2.7%
2022$9,899+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft1,912DeedBook 3420, Page 901Recorded11/25/2019

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft1,912DeedBook 9155, Page 475NU CodeDoubtful title (14)Recorded9/21/2006

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 8117, Page 575Recorded11/5/1998

Property Built

Built

Year Built: 1953