Skip to content

718 Route 17Paramus, NJ 07652

Built 1957

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block6812
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,415,000
45%
Improvement Value:$2,927,400
55%
Total Assessment$5,342,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$80,348+24.8%
2024$64,356+17.9%
2023$54,575+0.3%
2022$54,421-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957