Skip to content

113 Burke PlaceParamus, NJ 07652

Built 2004

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Aug 20, 2002

Property Information

Block6914
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,800
39%
Improvement Value:$620,000
61%
Total Assessment$1,022,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,584+2.8%
2024$14,186+7.8%
2023$13,159+6.0%
2022$12,419-1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 8510, Page 462NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/12/2002