Skip to content

792 Arbor RdParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Aug 24, 2010

Property Information

Block6916
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,226
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$403,300
42%
Improvement Value:$557,200
58%
Total Assessment$960,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,673+2.9%
2024$13,281+8.1%
2023$12,289+6.1%
2022$11,580+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft3,226DeedBook 526, Page 680NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/15/2010

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,149DeedBook 385, Page 855Recorded3/18/2010

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 7467, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1955