Skip to content

209 Oradell AvenueParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Dec 2, 2013

Property Information

Block7005
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,558
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,300
54%
Improvement Value:$316,200
46%
Total Assessment$693,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,849+3.0%
2024$9,560+8.1%
2023$8,842+5.2%
2022$8,404+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 1590, Page 1580Recorded12/26/2013

Property Built

Built

Year Built: 1956