Skip to content

659 Swathmore LaneParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Price
$327,500
Last Sale Date
Mar 3, 1998

Property Information

Block7006
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,900
56%
Improvement Value:$322,400
44%
Total Assessment$739,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,633+3.1%
2024$10,316+8.4%
2023$9,515+5.5%
2022$9,023+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$327,500

From:

To:

DeedBook 8048, Page 642Recorded3/6/1998

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 7453, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1956