Skip to content

668 Pascack RoadParamus, NJ 07652

Built 1984

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 6, 2022

Property Information

Block7102
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,128
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,500
42%
Improvement Value:$536,100
58%
Total Assessment$916,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,063+2.9%
2024$12,698+7.9%
2023$11,772+5.2%
2022$11,191-6.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft3,128DeedBook 2046, Page 516Recorded9/10/2015

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,408DeedBook 8413, Page 410Recorded10/19/2001

Property Sale

Sale
$439,900

From:

To:

Sq Ft2,408DeedBook 8211, Page 548Recorded9/28/1999

Property Built

Built

Year Built: 1984