Skip to content

266 Oradell Ave.Paramus, NJ 07652

Built 2013

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2025

Property Information

Block7106
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,280
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$372,700
30%
Improvement Value:$875,400
70%
Total Assessment$1,248,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,767+3.1%
2024$17,230+8.7%
2023$15,857-5.4%
2022$16,757+6.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft4,280DeedBook 4578, Page 1971Recorded2/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,014DeedBook 1192, Page 1853Recorded11/15/2012

Property Sale

Sale
$139,670

From:

To:

Sq Ft2,050DeedBook 8622, Page 289NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/14/2003