Skip to content

282 West DriveParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block7107
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
55%
Improvement Value:$315,400
45%
Total Assessment$705,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,896+2.7%
2024$9,632+7.2%
2023$8,985+5.3%
2022$8,535-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953