Skip to content

701 Terrace DriveParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Mar 5, 2024

Property Information

Block7202
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,400
56%
Improvement Value:$297,900
44%
Total Assessment$682,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,564+3.0%
2024$9,287+7.4%
2023$8,645+5.2%
2022$8,217-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 5207, Page 191Recorded4/5/2024

Property Built

Built

Year Built: 1951