Skip to content

761 Fillmore Ct.Paramus, NJ 07652

Built 1972

Last Sale Price
$705,001
Last Sale Date
May 31, 2006

Property Information

Block7302
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,452
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,100
51%
Improvement Value:$386,500
49%
Total Assessment$791,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,257+3.5%
2024$10,879+7.1%
2023$10,157+2.8%
2022$9,881-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$705,001

From:

To:

Sq Ft2,452DeedBook 9091, Page 263Recorded6/5/2006

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 7431, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1972