Skip to content

6 Vermont DrParamus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Oct 28, 2019

Property Information

Block7310
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,406
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,300
47%
Improvement Value:$440,900
53%
Total Assessment$824,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,720+3.1%
2024$11,370+7.4%
2023$10,587+5.2%
2022$10,060-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft2,406DeedBook 3445, Page 1957Recorded12/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 1968