Skip to content

774 Wynetta PlaceParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Jan 15, 2014

Property Information

Block7313
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,900
46%
Improvement Value:$434,500
54%
Total Assessment$806,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,450+4.4%
2024$10,965+20.9%
2023$9,071+5.4%
2022$8,610+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 1605, Page 2207Recorded1/21/2014

Property Sale

Sale
$282,500

From:

To:

DeedBook 7977, Page 150Recorded6/6/1997

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 7701, Page 640Recorded6/6/1994

Property Built

Built

Year Built: 1955