Skip to content

774 Highland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1938

Last Sale Price
$644,000
Last Sale Date
Jun 30, 2008

Property Information

Block7516
Lot11.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,404
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,700
56%
Improvement Value:$373,800
44%
Total Assessment$841,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,579+3.1%
2024$11,230+8.5%
2023$10,352+5.4%
2022$9,822+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$644,000
DeedBook 9578, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1938