Skip to content

860 Pascack RoadParamus, NJ 07652

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Nov 13, 2025

Property Information

Block7601
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,211
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$357,400
31%
Improvement Value:$794,600
69%
Total Assessment$1,152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,462+2.7%
2024$16,027+7.7%
2023$14,881+5.2%
2022$14,144-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$980,000
Sq Ft4,211DeedBook 5672, Page 41Recorded12/9/2025

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 7314, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1986