Skip to content

729 Gettysburg PlaceParamus, NJ 07652

Built 1999

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Nov 30, 2005

Property Information

Block7703
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,213
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,000
46%
Improvement Value:$485,500
54%
Total Assessment$894,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,713+3.4%
2024$12,300+7.4%
2023$11,449+5.2%
2022$10,881-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 8966, Page 70Recorded12/6/2005

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,096DeedBook 8504, Page 542Recorded8/26/2002

Property Sale

Sale
$328,316

From:

To:

DeedBook 8264, Page 460NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/12/2000

Property Built

Built

Year Built: 1999