Skip to content

59 Main StRidgefield Park, NJ 07660

Built 1928
Commercial

Last Sale Price
$852,500
Last Sale Date
Mar 8, 2005

Property Information

Block119
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRidgefield Park Village
Tax Map PageTM10

Building Details

Building Class20
DescriptionFNRL HM APT 2SF
Dwellings---
ZoningR2
Sq Footage5,779
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,300
21%
Improvement Value:$958,500
79%
Total Assessment$1,219,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,338+1.6%
2024$34,783+2.9%
2023$33,801+4.4%
2022$32,389-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$852,500

From:

To:

DeedBook 8789, Page 488Recorded3/11/2005

Property Built

Built

Year Built: 1928