Skip to content

52 Garden StRidgefield Park, NJ 07660

Built 1903

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 26, 2017

Property Information

Block121
Lot13.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRidgefield Park Village
Tax Map PageTM10

Building Details

Building Class45
DescriptionDWG2 2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,208
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,700
52%
Improvement Value:$209,100
48%
Total Assessment$436,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,654+6.8%
2024$11,843+10.1%
2023$10,752+3.8%
2022$10,358-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 3020, Page 1178NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1903