Skip to content

Main St(Block 54 Lot 9.03)Ridgefield Park, NJ 07660

Commercial

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block54
Lot9.03
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRidgefield Park Village
Tax Map PageTM05

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningC1H
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
92%
Improvement Value:$5,000
8%
Total Assessment$59,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,709-1.5%
2024$1,735-4.1%
2023$1,810+1.3%
2022$1,786-7.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 4655, Page 28

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 3185, Page 564