Skip to content

41 Grove StRidgefield Park, NJ 07660

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2008

Property Information

Block65
Lot2.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRidgefield Park Village
Tax Map PageTM05

Building Details

Building Class45
DescriptionDWG3 2SF
Dwellings3
ZoningC1H
Sq Footage1,979
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,800
46%
Improvement Value:$243,800
54%
Total Assessment$451,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,083+2.2%
2024$12,800+7.3%
2023$11,926+3.9%
2022$11,482-2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$259,900

From:

To:

Sq Ft3,256DeedBook 8440, Page 494Recorded1/30/2002

Property Sale

Sale
$194,000

From:

To:

Sq Ft3,256DeedBook 8053, Page 29Recorded3/24/1998

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7557, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1910