Skip to content

18 Cedar St Unit 2aRidgefield Park, NJ 07660

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2025

Property Information

Block87
Lot1
QualifierC0003
CountyBergen
MunicipalityRidgefield Park Village
Tax Map PageTM08

Building Details

Building Class39
DescriptionBRK CONDO 2BRG7
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage825
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
33%
Improvement Value:$149,900
67%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,443+0.6%
2024$6,402-5.1%
2023$6,745+11.1%
2022$6,071-1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$227,500

From:

To:

Sq Ft825DeedBook 3849, Page 1191Recorded12/4/2020

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft825DeedBook 9148, Page 307Recorded9/11/2006

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft825DeedBook 8296, Page 507Recorded8/11/2000

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

DeedBook 7703, Page 461Recorded6/10/1994

Property Built

Built

Year Built: 1950