Skip to content

37-39 Spruce AveRidgefield Park, NJ 07660

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$1,395,000
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block88
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRidgefield Park Village
Tax Map PageTM08

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFAPT&G 1&2SCB
Dwellings---
ZoningC1H
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
30%
Improvement Value:$710,500
70%
Total Assessment$1,020,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,564+4.5%
2024$28,279+65.3%
2023$17,105-1.1%
2022$17,292-18.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,395,000

From:

To:

DeedBook 4783, Page 201Recorded8/23/2022

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

DeedBook 8461, Page 920Recorded4/18/2002

Property Built

Built

Year Built: 1975