Skip to content

56-58 Bergen AveRidgefield Park, NJ 07660

Built 1924

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jan 5, 2023

Property Information

Block89
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRidgefield Park Village
Tax Map PageTM08

Building Details

Building Class45
DescriptionDUPLEX 2SFG2
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,066
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,600
41%
Improvement Value:$319,600
59%
Total Assessment$538,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,592+6.2%
2024$14,686+14.5%
2023$12,821+3.9%
2022$12,346-1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft3,066DeedBook 4908, Page 1044Recorded1/18/2023

Property Built

Built

Year Built: 1924