Skip to content

109 Daniel AveRutherford, NJ 07070

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2025

Property Information

Block104.01
Lot64
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRutherford Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-1UL-UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
70%
Improvement Value:$105,900
30%
Total Assessment$355,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,108+2.6%
2024$10,826+3.9%
2023$10,424+2.7%
2022$10,147+4.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940