Skip to content

167 W Pierrepont AveRutherford, NJ 07070

Built 1935

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 12, 2003

Property Information

Block11
Lot19.03
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRutherford Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-1UL-UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,012
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,900
59%
Improvement Value:$152,000
41%
Total Assessment$374,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,701+2.6%
2024$11,404+3.9%
2023$10,981+2.7%
2022$10,688+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft14DeedBook 7671, Page 33Recorded2/2/1994

Property Built

Built

Year Built: 1935