Skip to content

34 Insley AvenueRutherford, NJ 07070

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 1996

Property Information

Block179
Lot41
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRutherford Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,325
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,400
61%
Improvement Value:$171,600
39%
Total Assessment$440,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,732+2.6%
2024$13,385+3.9%
2023$12,888+2.7%
2022$12,544+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 7924, Page 793NU CodeBankruptcy (13)Recorded11/6/1996

Property Built

Built

Year Built: 1955