Skip to content

24 Hobart AveRutherford, NJ 07070

Built 1948

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jun 1, 2006

Property Information

Block184
Lot1.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRutherford Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,784
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
61%
Improvement Value:$168,200
39%
Total Assessment$428,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,364+2.6%
2024$13,026+3.9%
2023$12,542+2.7%
2022$12,208+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

DeedBook 9114, Page 368NU CodePre-revaluation (27)Recorded7/6/2006

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 8293, Page 527Recorded8/1/2000

Property Built

Built

Year Built: 1948