Skip to content

367 Washington AveRutherford, NJ 07070

Built 1961

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 20, 2021

Property Information

Block194
Lot1.11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRutherford Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
63%
Improvement Value:$134,600
37%
Total Assessment$368,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,504+2.6%
2024$11,213+3.9%
2023$10,796+2.7%
2022$10,509+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 4203, Page 1683Recorded6/10/2021

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 7705, Page 29Recorded6/16/1994

Property Built

Built

Year Built: 1961