Skip to content

89 Carneer AveRutherford, NJ 07070

Built 1955

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Sep 13, 1996

Property Information

Block200.01
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRutherford Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,809
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,100
45%
Improvement Value:$387,300
55%
Total Assessment$698,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,797+2.6%
2024$21,245+43.8%
2023$14,774+2.7%
2022$14,380+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

DeedBook 7916, Page 769Recorded10/3/1996

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 7760, Page 510NU CodeFamily (1)Recorded1/10/1995

Property Built

Built

Year Built: 1955