Skip to content

238 Grand AveRutherford, NJ 07070

Built 1954

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jun 26, 2014

Property Information

Block200.01
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRutherford Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,371
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,500
61%
Improvement Value:$173,500
39%
Total Assessment$445,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,888+2.6%
2024$13,537+3.9%
2023$13,034+2.7%
2022$12,687+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,371DeedBook 1700, Page 1448Recorded7/3/2014

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

DeedBook 9457, Page 380Recorded12/5/2007

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 8213, Page 680Recorded10/6/1999

Property Built

Built

Year Built: 1954