Skip to content

99 Carneer AvenueRutherford, NJ 07070

Built 1950

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 3, 2014

Property Information

Block200.01
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRutherford Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,800
59%
Improvement Value:$192,700
41%
Total Assessment$473,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,778+2.6%
2024$14,404+3.9%
2023$13,869+2.7%
2022$13,499+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 1780, Page 1107Recorded10/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950