Skip to content

162 Fairview AveRutherford, NJ 07070

Built 1926

Last Sale Price
$818,500
Last Sale Date
Jan 18, 2008

Property Information

Block38
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRutherford Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-1UL-UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,847
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$362,000
55%
Improvement Value:$298,000
45%
Total Assessment$660,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,599+2.6%
2024$20,077+3.9%
2023$19,331+2.7%
2022$18,817+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$818,500

From:

To:

DeedBook 9486, Page 412Recorded1/29/2008

Property Built

Built

Year Built: 1926