Skip to content

126 Mortimer AveRutherford, NJ 07070

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2007

Property Information

Block49
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRutherford Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-BF-1UL-UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,026
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,000
53%
Improvement Value:$237,100
47%
Total Assessment$504,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,733+2.6%
2024$15,335+3.9%
2023$14,765+2.7%
2022$14,372+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$287,000

From:

To:

DeedBook 8296, Page 538Recorded8/11/2000

Property Built

Built

Year Built: 1940