Skip to content

120 Fairview AveRutherford, NJ 07070

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2020

Property Information

Block49
Lot33.04
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRutherford Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-B-1UF-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,106
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,000
64%
Improvement Value:$161,300
36%
Total Assessment$442,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,804+2.6%
2024$13,455+3.9%
2023$12,955+2.7%
2022$12,610+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,106DeedBook 1974, Page 16Recorded6/24/2015

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 7893, Page 434NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/15/1996

Property Built

Built

Year Built: 1948