Skip to content

252 Woodward AveRutherford, NJ 07070

Built 1957

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jul 15, 1994

Property Information

Block4
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRutherford Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1UL-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
71%
Improvement Value:$119,200
29%
Total Assessment$404,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,615+2.6%
2024$12,296+3.9%
2023$11,839+2.7%
2022$11,524+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 7715, Page 827Recorded7/22/1994

Property Built

Built

Year Built: 1957