Skip to content

280 Santiago AveRutherford, NJ 07070

Built 1944

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 18, 2004

Property Information

Block84
Lot15.03
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRutherford Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-1UF-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,179
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,200
75%
Improvement Value:$95,900
25%
Total Assessment$387,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,081+2.6%
2024$11,776+3.9%
2023$11,338+2.7%
2022$11,036+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

DeedBook 8744, Page 206Recorded11/8/2004

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

DeedBook 8636, Page 389Recorded11/21/2003

Property Built

Built

Year Built: 1944