Skip to content

90 Hartford RdMoorestown, NJ 08057

Commercial

Last Sale Price
$5,326,100
Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block116.02
Lot28
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityDelran Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionGODDARD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$266,400
30%
Improvement Value:$614,000
70%
Total Assessment$880,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,005+0.9%
2024$34,688+1.3%
2023$34,256+0.0%
2022$34,256
Property History

Property Sale

Sale
$5,326,100

To:

DeedBook 13432, Page 767