Skip to content

1 Foxglove DrRiverside, NJ 08075

Built 1997

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Dec 17, 2009

Property Information

Block118.21
Lot1
QualifierC0001
CountyBurlington
MunicipalityDelran Twp
Tax Map Page4/02

Building Details

Building Class37
DescriptionBLDG 1
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage948
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,000
18%
Improvement Value:$75,200
82%
Total Assessment$92,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,666+0.9%
2024$3,633+1.3%
2023$3,588+0.2%
2022$3,580+0.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$158,000

To:

Sq Ft948DeedBook 6687, Page 372

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 6341, Page 351

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 6178, Page 973

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 5915, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$82,420
DeedBook 4857, Page 143