Skip to content

52 Foxglove DrRiverside, NJ 08075

Built 1997

Last Sale Price
$88,437
Last Sale Date
Apr 2, 2024

Property Information

Block118.21
Lot1
QualifierC0052
CountyBurlington
MunicipalityDelran Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class37
DescriptionMT. LAUREL
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage840
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,000
27%
Improvement Value:$46,200
73%
Total Assessment$63,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,513+0.9%
2024$2,490+1.3%
2023$2,459+0.2%
2022$2,454+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$88,437

To:

Sq Ft840DeedBook 13714, Page 1139

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 13044, Page 2709

Property Sale

Sale
$65,673
DeedBook 6331, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$43,231
DeedBook 5066, Page 334