Skip to content

70 Foxglove DrRiverside, NJ 08075

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2023

Property Information

Block118.21
Lot1
QualifierC0070
CountyBurlington
MunicipalityDelran Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,000
15%
Improvement Value:$97,200
85%
Total Assessment$114,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,541+0.9%
2024$4,499+1.3%
2023$4,444+0.2%
2022$4,434+0.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 13232, Page 8018Recorded7/25/2016

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 6804, Page 419

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 5836, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$87,600
DeedBook 5301, Page 65