Skip to content

90 Foxglove Dr.Riverside, NJ 08075

Built 1997

Last Sale Price
$261,000
Last Sale Date
Jun 9, 2025

Property Information

Block118.21
Lot1
QualifierC0090
CountyBurlington
MunicipalityDelran Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,031
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,000
15%
Improvement Value:$95,300
85%
Total Assessment$112,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,465+0.9%
2024$4,425+1.3%
2023$4,370+0.2%
2022$4,361+0.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$261,000

To:

Sq Ft1,031DeedBook 13775, Page 7995

Property Sale

Sale
$127,000

To:

Sq Ft1,031DeedBook 13181, Page 7634

Property Sale

Sale
$89,000

From:

To:

Sq Ft1,031DeedBook 13121, Page 8672Recorded4/23/2014

Property Sale

Sale
$157,900
DeedBook 6209, Page 39

Property Sale

Sale
$82,990
DeedBook 5550, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1997